Keby som bola alkoholikom ...

Autor: Svetlana Semančáková | 10.11.2014 o 10:47 | Karma článku: 5,46 | Prečítané:  963x

... našla by som zrejme svoje nebo.  Bolo to  zaujímavé  aj pre nás, abstinentov, ale najviac sa očividne tešili bežní ľudia ... :)

Moja cesta viedla tu, vo francúzskom Reims, na Salon des vins des vignerons independants ... teda v mojom (nefrancúzštinárskom) preklade na predajnú výstavu vína nezávislých vinárov. Kto by si myslel, ako napríklad ja, že pôjde o zopár špinavých stolíkov, za ktorými  bude na harmoniku hrať zopár nie úplne triezvych starých Francúzov, pestujúcich na svojom zdedenom a pred nezodpovednými príbuznými pred predajom stráženom pozemočku šampaň, hanba by ho zaručene neskôr fackovala :).

Akcii boli venované dva obrovské pavilóny, slúžiace v Remeši veľkým výstavám. Už napchaté parkovisko signalizovalo niečo úplne iné a parkovisko vystavovateľov tobôž. Čudné bolo, že každý ťahal za sebou konštrukciu s kolieskami, vozíček, tašku na kolieskach, kolieskový kufor, dieťa v kočíku, alebo príbuzného na invalidnom vozíku. Neskôr sa to vyjasnilo...:)

Vystavovatelia nemali nejaké pompézne priestory, nazdobené stánky a reklamné uputávky. Iba prostý pultík s vysokou cedulkou pre orientáciu, meno rodiny, alebo manželov, ktorým výroba patrí, a orientačné číslo, ktoré sa ukázalo veľmi dôležité.  Vystavovatelia boli priateľskí, usmievaví, žiadne repre silikonovè hostesky. Trpezlivo a s úsmevom čakali, kto sa k nim pristaví, aby im mohli povedať čo to o svojej tvrdo odpracovanej pýche. Na pultíku mali zvyčajne mapu regiónu, kde sa ich vinice nachádzajú, zväčša aj, ktorý presne pozemok produkuje ten druh vína, o ktorý máte záujem, a dokonca aj vzorky pôdy, na ktorych ich vinič rastie.

Priestor pred pultmi dýchal rovnakou atmosférou. Známi sa tešili, že sa stretli, malinko znudené deti sa hrali a váľali po zemi. Každý mal kopu času, a ten si užíval rozprávaním o víne a delikatesách, degustáciou, porovnávaním a nákupom. Absolutne si neviem predstaviť, že by som doma na Slovensku venovala jedlu a pitiu viac času, ako je v hypermarkete nevyhnutne nutné pre zachovanie obživy rodu ...ale tu to bola akási samozrejmosť, a dokonca veľmi, veľmi príjemná.

V periférnych priestoroch mali raj predajcovia a priaznivci rôznych domácich údenín, sladkostí, medu, slimákov a iných miestnych špecialít. Dokonalú atmosféru dotvárala zmesica vôní - vína, korenia, cesnaku, cibule, udenín.

Ale od romantických výľavov späť k biznisu :) . Keď sa Vám nejaké víno zapáčilo, zachutilo, alebo ste už išli cielene za konkrétnym, samozrejmosťou bola prítomnosť malého terminálu na platenie kartou u každého pultíka. Mohli ste si zobrať fľašu, alebo dve, ale čo som tak pozerala, nikto netrocháril :) A tu sa dostávame na začiatok môjho článku. Svoje slovo dostali rôzne dopravné prostriedky, ktoré si ľudkovia priniesli. Všetko, čo bolo aspoň trochu schopné sa premiestniť samo, muselo z kočíka alebo invalidného vozíka dole, a privilégium sa voziť dostalo víno. A keď náhodou imobilita nebola len fingovaná, obložili ste svoje milované dieťa alebo invalídneho dedka drahoceným úlovkom :)

My sme zvolili stratégiu prvotného predvýberu (s papierikmi a ceruzou pre identifikáciu  daného druhu tam chodí každý), potom následovalo teorerické porovnávanie a selekcia, ktorá už v histórii rozvadila nejednu rodinu :) a akcia bola zavŕšená odchodom do auta pre vozíček a náklad aj tak všetkého, čo bolo označené ako "výborné". Teda fáza selekcie sa ukázala ako zbytočná. 

Ešte k cene tejto vydarenej akcie - priznám sa, že netuším, aká bola, pretože pokiaľ už ste na takej akcii niekedy boli a niečo ste nakúpili, konkrétny vinár Vám na tohtoročnú akciu poslal pozvánku pre bezplatný vstup. A tú tam držali pri vstupe v ruke snáď všetci.

V tomto momente by možno bolo vhodné predstaviť si, čo by takto koncipovaná akcia urobila s obyvateľmi ktoréhokoľvek slovenského mestečka. ...a ešte chvíľu si predstavujte ... no už Vás radšej horrormi trápiť nebudem :)

Pre úplnosť je nutné dodať, že napriek povolenému limitu alkoholu pre vodičov vo Francúzsku pri východe  z pavilónu bola obrovská nádoba s jednorázovými testermi, kde ste sa mohli bezplatne otestovať, či budete šoférovať domov Vy, alebo Vaše dieťa, ktorému ste beztak skrátili detstvo odobraním kočíka na také nízke účely, akým je chľast :)

Napriek tomu že som úplný abstinent, tak ma to úžasne bavilo. A pokiaľ by niekto z tohto článku necítil ten relax, pohodu a radosť zo života, ponúkla som pár fotografií.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?