Ako na padáka.

Autor: Svetlana Semančáková | 20.5.2014 o 17:59 | (upravené 20.5.2014 o 20:21) Karma článku: 6,20 | Prečítané:  740x

Ja si myslím, že je úplne nepodstatné, čo ukazujú grafy, aké sú ekonomické ukazovateľe za posledné obdobie, čo robí momentálne akciový trh, a ako dlho ste pôsobili vo vašej firme. Príde to aj tak vždy rýchlo a nečakane, a zasiahne Vás to ako zatúlaná guľka … Ďakujeme Vám za doteraz vykonanú prácu pre našu spoločnosť, ale budeme sa s Vami musieť rozlúčiť. A k tomu ako bonus ten vlhký, súcitný pohľad ”ja za to nemôžem” a podanie ruky a la mŕtva rybka …  

Ale čo teraz ?… Človeka ovládne taký stres a hnev, že ho asi v tom momente nenapadnú motivačné poučky typu “Nikdy nič nevzdávaj, snívaj a ono sa to vyplní, budeš úžasný maliar, spisovateľ, baletka, majiteľ prosperujúcej firmy, len treba ozaj chcieť”.

Kecy !! Možno by bolo lepšie, keby ste sa zabili. Vaše drobné nezaopatrené  deti si momentálne lepšie užijú Vašho životného poistenia, než Vás, depresívneho lúzera. Ženy vraj tiež nechcú vedľa seba neúspešných chudákov, ktorí zarábajú menej, alebo vôbec nič ! Len  v tom labyrinte chaotických myšlienok Vás nenapadá momentálne žiadny bezbolestný spôsob, ako to urobiť, a zároveň vyzerať v truhle pekne, aby vás bývalí kolegovia na pohrebe neohovorili  … Aj toto je treba s chladnou hlavou premyslieť.  … A chladná hlava je presne to, čo teraz potrebujete !

Lenže sú tri hodiny ráno a hlava sa neochladzuje. Predstavujete si, ako budete predávať tento dom, ako sa deti budú s plačom lúčiť s vaším bernardínom, ktorý sa vám nevojde do garsónky.  Sú desivé štyri ráno, päť, deti idú do školy, žena do práce, a vy ostávate v svojom domácom duševnom väzení …

Snažíte sa začať robiť niečo pre seba. Nahovárate si, aké to je fajn sa ráno vyspať. (Lenže stejne v noci nespíte :( ). Budete konečne robiť veci, na ktoré ste doteraz kvôli tomu debilovi šéfovi a debilnej firme nestíhali. Snažíte sa ráno cvičiť tibeťanov pri otvorenom okne, meditovať, modliť sa a čítať duchovné texty. Urobíte z všetkých videokaziet dévédéčka …Otvoríte zaprášenú učebnicu angličtiny pre stredné školy.Zasa ju zavriete.  Lebo zistíte, že Vás to nebaví. A nebaví Vás ani zdravo sa stravovať,  a dokonca už ani sa umývať a holiť. Nič vám nevracia to sebevedomie, ktoré Vám bolo tak náhodne a nečakane ukradnuté.

Keď sledujete telku a čítate noviny, zrazu zistíte, že niektorí ľudia sa majú oveľa horšie.Vidíte ty všetky katastrofy okolo, nešťastných, chorých a umierajúcich ľudí, ľudí na hranici ozajstej biedy, a zrazu vám ten nápad so zabíjaním nepríde až taký geniálny. A to je dobré znamenie. Mozog sa vám uvoľní pre rozumnejšie riešenia :)

Skúste si popri aktívnom hľadaní nového zamestnania (o písaní životopisu, motivačného listu, oblečení na pohovore atď až niekedy nabudúce) urobiť taký osobný vedľajší  plán a snažte sa ho aj dodržiavať. Keď už Vám priamo prácu neprinesie, aspoň vám vnesie niekoľko príjemných momentov do chvíľ beznádeje,  kedy firmy nebudú mať ani toľko slušnosti, aby vám odpovedali na mail …

Snažte sa predsa len spať aspoň 8 hodín denne, prebudiť sa čoskoro, osprchovať sa, pekne sa obliecť a ísť von. Ľudia vo vašom okolí z vás musia cítiť čerstvosť, a to nie len telesnú. To vám dá pocit, že ste pripravení kedykoľvek na čokoľvek . A vy predsa ste ! Rozcuchaného neoholeného lúzera v teplákoch s alkoholovým odérom (ale šak to zo žiaľu! :) ) si žiadny majiteľ prosperujúcej firmy, práce sa prechádzaujúci mestom, nevšimne !  A keď si Vás aj tak nevšimne,  potom trebárs bežte do múzea. Lebo nebudete mať túto možnosť ísť cez pracovný deň do múzea navždy !

Naplánujte si obed s niekým, koho ste nevideli najmenej tri roky . Porozprávajte sa, ako sa má, čo momentálne robí a čo ho teší. Možno práve prídete na nejaký nápad,  čím môžete aj vy začať štartovať svoj nový život. Možno zrovna on potrebuje k sebe niekoho, ako ste vy, alebo vie o niekom takom, kto vás potrebuje. Veľa vecí funguje na kontaktoch. To vedia všetci úspešní ľudia, najmä politici :). Každopádne to vnesie novú krv do systému. Musíte podstúpiť celkovú transfúziu, aby ste sa zbavili infikovanej zaschlej krvi…

Premýšľajte, a urobte si zoznam niekoľkých firiem, pre ktoré by ste chceli reálne pracovať.  Potom si môžete predstavovať, ako by ste v tej firme pracovali,  a urobiť si pár poznámok – nápadov, čo by ste tej firme mohli priniesť, keby ste sa v nej zamestnali. Jednak neprerušíte tok vašich kreatívnych myšlienok a tieto nápady potom môžete prezentovať pri výberovom konaní.

Urobte si doma zoznam všetkých výdavkov, a porozmýšlajte, ako ich zredukovať. A urobte si zoznamov niekoľko, pre stále horší  a horší scenár. Nebojte sa, nikdy to nebude také zlé. Ale zopakujete si tvorbu tabuliek v Exceli :) a možno prídete na to, za aké nezmysly mesačne platíte. Potom si zdriemnite. Zaslúžite si odddych.

Niekedy je fajn vrátiť sa k svojim starým e-mailom. Môže to byť zábavné. Okrem toho, že si spomeniete, čo ste riešili pred pár rokmi, môžete naraziť na zaujímavé kontakty a nápady.

Alebo skúste napísať krátku knihu alebo blog. Dnes nie je problém zverejňovať hocičo na internete. Využite čas, kedy ste nezamestnaní, aby ste sa etablovali vo vydavateľskom priemysle :). Zrovnáte si myšlienky a možno zrovna vy zistíte, že písanie bude to, čo vás bude v budúcnosti kráľovsky živiť.

A nebuďte nahnevaný na ľudí, ktorých vo vašej doterajšej práci ešte nevyhodili. Oni vám predsa neublížili, len sa tiež snažia prežiť. Človek vynaloží na hnev veľa zbytočnej energie … ale prácu vám to nevráti. A povedzme si úprimne – stejne už nechcete mať s tou firmou nič spoločné, nie ?

Skúste si urobiť taký súkromný brainstorming. Dá sa ísť úplne iným smerom ? V akých ďalších odvetviach môžete pracovať ? V akom inom meste môžete žiť ? Skúste zapojiť aj tie najdivokejšie fantázie, čo môžete všetko robiť. Kúpiť si foťák alebo kameru a začnite fotiť. Maľovať. Štrikovať pásikaté šály. Pestovať včely. Začať vyrábať nejaké homemade produkty a predávať ich cez e-shop. Neviem. Ale niekdy aj náhly a zdanlivo šialený nápad Vám môže spustiť lavínu kreativity, čo ďalej.

 

Verte, že keď to skúsite, krv aj srdce vám ostane v pohybe, a to je základný predpoklad, aby sa celý váš život dal do poriadku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?