Ako svätý Mikuláš rozvrat v našej rodine spôsobil ...

Autor: Svetlana Semančáková | 6.12.2012 o 17:07 | (upravené 6.12.2012 o 17:17) Karma článku: 13,60 | Prečítané:  972x

Ako asi v každej rodine, aj ja som už koncom novembra (predtým - k zelenej trávke - sa to akosi tématicky nehodilo) začala používať meno Mikulášovo ako prostriedok, aby Kuriatko papalo aj zeleninku, v stanovenom čase spinkalo, spratalo si hračky a nehádzalo sa o zem  na verejnosti.  K poslednému uvedenému som pridávala aj hrozbu čerta, ten zaberal viacmenej zakaždým.  Kuriatko malo sice vyplašené očká, ale účel to vtedy spoľahlivo splnilo, a ani dnes nevyzerá, že by mala nejakú vážnu traumu z detstva.  Ovšem okrem obsedantnej závislosti na adventnom kalendári, ktorý jej musím napriek jej dospelému veku každý rok okolo Mikuláša posielať ... :)

Ale späť k udalostiam.  Môj otec vtedy dostal záchvat nebývalej kreativity, a rozhodol, že Kuriatko toho roku bude obdarované „živým" Mikulášom.  Na takú zodpovednú rolu si ovšem sám netrúfol, nebude predsa zo seba robiť  idiota, a tak to dal príkazom môjmu - vtedy adolescentnému - bratovi.  Tomu sa nápad nijak raz nepáčil, lebo večer mal naplánovaný úplne inak.  Červené šatôčky s bielou kožušinkou mali mať toho večera podľa jeho predstáv úplne inú dĺžku :).  Chvíľu s otcom bojoval, ale nakoniec  to vzdal. Nechal sa navliecť do odporne kúsavého červeného rúcha,  na obočie aj tvár si nechal nalepiť chumáče vaty a na hlavu dostal  pokrývku vedierkovitého tvaru s krížom, z ktorej viseli  sexi biele vatove dredy. Do ruky vyfasoval vrecúško, do ktorého celá rodina nakládla Kuriatku sladkosti a drobné darčeky. Dnes si už konečne povedzme pravdu - vyzeral ako pako :). 

Autoritatívny otec mal pripravený diabolsky plán.  Mikuláš  príde normálne zvonku, zazvoní  u nás v paneláku na dvere, Kuriatko otvorí , dostane darčeky a pokaká sa od šťastia.  Dedkova kredibilita v rodine výrazne vzrastie, lebo zorganizovať Kuriatku Mikuláša live, to tu ešte nebolo ...

Prišel večer V a môj brat s prapodivným lookom bol vystrčený za dvere. Akcia sa začala. Nikto netušil, s akým entuziazmom sa nakoniec  brat do zverenej roly vloží ... Zazvonil zvonček, Kuriatko utekalo otvoriť a za ňou sa hrnula celá zvedavá rodina vrátane vzrušeného dedka.  Kuriatko otvorilo ....Za dverami stál prihrblý, nevábne vyzerajúci starec  s čiapkou nakrivo.  Nepríjemne škriekavým a tak trochu úchylným hlasom sa Kuriatka pýtal, či bola dobrá a či chce darček. Kuriatko vyhodnotilo situáciu ako potencionálne riziko (koľko som sa do nej nahučala, že keď stretne uja, ktorý sa jej vonkoncom nepáči  a núka jej sladkosti, má začať nahlas kričať ...).   Nasledoval hysterický rev na celú chodbu, o akom sa nám ani nesnilo. Členovia rodiny sa snažili v malinkej  panelákovej chodbičke čo najskôr dostať ku Kuriatku a ukľudniť ju.  Nastal zmätok.  Z tejto situácie vyťažil dedko, ktorý, samozrejme sa nepriznajúc, kto to všetko vymyslel, hrdinsky chytil nič netušiaceho Mikuláša, teatrálne (a riadne)  ho kopol do zadku a vyhodil ho za dvere. Kuriatko zobral na ruky a bol zrazu ten najúžasnejši a najodvážnejší dedko v celej galaxii...

V tej eufórii a happy endu sa dajak pozabudlo na úbohého brata, ktorý, plné ústa zožužlanej vaty a mládeži neprístupných nadávok, ešte hodinu sedel pred bytom na schodoch, skrčený, zmrznutý a riadne nasr...dený. Dedko ho jednoducho surovo obetoval pre pár chvíľ na piedestáli slávy :)

... Hrobové ticho doma potom trvalo asi mesiac .... :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?