Prototyp kľudného večera, alebo Čo to kvákalo ...

Autor: Svetlana Semančáková | 5.11.2012 o 18:01 | (upravené 5.11.2012 o 20:54) Karma článku: 9,17 | Prečítané:  562x

... všetci štyria sme sa chúlili k sebe, strachom paralyzovaní ... a izbou sa naďalej ozývalo to škodoradostné, škriekavé kvákanie, ktoré nás privádzalo k šialenstvu ...  

 

Moja štvorročná neter je úžasná malá slečna. Preto sa s manželom snažíme, aj keď býva 500 km ďaleko, navštevovať ju čo možno najčastejšie. Je jasné, že predĺžené dušičkové sviatky boli na návštevu ako stvorené.

 Naše zlatíčko má neuveriteľnú fantáziu, ktorá sa prejavuje najmä, keď už by mala spať. O to viac jej mozoček pracoval, keď vedela, že jej teta - parťáčka pre všetky blbosti na svete (teda ja), sedí neďaleko od nej v obývačke. Preto v desaťminutových intervaloch neúnavne chodila, a s anjelskou tváričkou nás presviedčala, že chce piť, čurať - a to akútne, je jej teplo, potom aj trošku zima, aj má hlad, dokonca si vraj zle umyla zadné zúbky ... Jej mamka, ktovie prečo, sa vždy zhlboka nadýchla, a podozrievam ju, že keby to nebolo v rozpore s jej výchovnou stratégiou, s chuťou by ju už vykričala.

 A je to tu zas. Vidím cez presklené dvere, ako malinká postavička beží, až sa jej hlavička trasie na útlom detskom krčku. „Niečo mi tam kvákalo" hovorí. Rýchlo sa dvíham, aby som predišla nešťastiu v rodine :) a beriem ju do izbičky. Verím, že to spraví krátka, ale dôrazná výchovná rozprávka o tygríkovi, ktorý nechcel spať a potom bol druhý deň prííííšerne unavený.   Zamontujem tam aj, že vymýšľať sa nemá. V obývačke ma čaká pohárik výborného vínka, takže to nebudem zbytočne predlžovať.

 Fajn, rozprávka zabrala, zlatíčko sa zavrtáva pod perinu, ja som hrdá na svoje pedagogické úspechy a pripravujem si skromný príhovor o tom, ako sa dá všetko vyriešiť vhodným dohovorom a tématicky naladenou rozprávkou.

 Vínko je naozaj lahodné a konečne to vyzerá na príjemný, oddychový jesenný večer...

 ...Zlatíčko tentokrát beží oveľa rýchlejšie a celkom seriózne plače. Rýchlo kontrolujem, že má ozaj slzičky ako hrachy.  „Niečo tam kváka" zasa hovorí, tentoraz už nešťastne. Ozaj sa nedá tej anjelskej tváričke neveriť.

 Bežíme s mamkou do jej izbičky a rýchlo vysypávame 4 koše s hračkami. Horúčkovite prehrabujeme ich obsah. Snažíme sa po manažérsku a čo najefektívnejšie analyzovať, ktorá z tých potvor a potvoriek by mohla kvákať, zbežne prehmatávame ich pokrútené telíčka ... a nič.... ticho. Vínko v obývačke je teplejšie a teplejšie. Rozhodnutie znie : preniesť 4 koše do obývačky, aby zlatíčko mohlo spať. Čo bude ďalej, vyriešime neskôr. Potvory teda bleskovo putovali naspäť do košov.

 V obývačke sa úlohy zhostili muži, lebo vraj boli na vojne a majú to ... oné ... strategické myslenie. Po krátkom rozdelení úloh rozostavali  koše „strategicky" do kútov. Zaveleli, aby sme so švagrinkou prestali trkotať, lebo oni nepočujú. Švagrinka mi ustrašene šepká, že po obede strčila všetkých plyšákov do práčky, či to nebude tým ... Pol hodiny sústredného ticha ...  

 Zakvákalo !!! Škodoradostne, nepríjemne, odporne. Muži s ich historicky daným loveckým inštinktom sa vrhli smerom ku kváku, čím sa im podarilo zúžiť inkriminovaný zvuk iba na jeden z košov. Bol to samozrejme ten kôš s plyšákmi. Švagrinka už nevydala ani hlások, očakávajúc kritiku, čo za blbosť to vymyslela s praním hračiek. Než však muži identifikovali aj zviera, zvuk vydávajúce, kvákanie zasa prestalo. Tváre im vzrušením horeli, sedeli na zemi pri jednom koši a striehli. Na vínko úplne zabudli. Nesmelo som špitla, že podľa charakteru zvuku to tipujem na kačku alebo žabku. Švagrinka úplne tichučko zašepkala, že ani jedna z kačiek, ani žabka v živote nevydali ani hlások. Muži na nás najprv už zo zásady vrhli posmiešny pohľad, avšak nakoniec uznali, že nie sme obyčajné strážkyne ohňa, ale emancipované manažérky s množstvom absolvovaných školení a tréningov :), teda môžeme mať aj pravdu. Stanovili teda ďaľší krok, čo bolo- vyselektovať z hory plyšákov žabky a kačky a dať ich nabok.  Samozrejme nariadili počas celého úkonu mať uši poriadne napnuté... a čas plynie ...

 Zakvákalo !!!  A bolo to samozrejme v oddelení kačiek a žabiek ! Rýchlo sme eliminovali žabky a upreli pozornosť na jednu podozrivú kačku. Muži ju skúsenými pohybmi, nacvičenými dlhoročným pozeraním filmov so  Stevenom Segalom prehmatali, ale tvrdili nám, že je celá mäkká. Že tam nič kvákať nemôže. Tak sme si milú kačku vzali do parády my, ženy. Kúsok po kúsku sme ju postískali, tak po žensky, a nakoniec v nej našli malinký valček. Aj keď švagriná tvrdila, že predmetnú kačku nikdy v živote nepočula ani písknuť a dotknuto pridala, že ako matka by to mala snáď vedieť, predsa len  sa ukázalo, že praním asi niečo skratovalo ...

 Kačka sa podrobila krátkej pitve. Valček sme rituálne rozšliapali. Bola polnoc. Vínko už bolo nepríjemne teplé. Ideme spať - zavelel brat. Bol to ozaj krásny, jesenný, dušičkový, kľudný, u rodinného krbu strávený večer.  :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?