Úžasný zážitok - dúhová katedrála

Autor: Svetlana Semančáková | 26.5.2011 o 20:03 | (upravené 26.5.2011 o 21:36) Karma článku: 7,41 | Prečítané:  1575x

Každý rok, keď prídem do Remeša, moja prvá cesta vedie ku katedrále. Priťahuje ma priam magicky. Tento rok prekonala všetky moje očakávania ...

 

Katedrálu postavili na žiadosť  remešského arcibiskupa, ktorý bol presvedčený, že korunovácia francúzskych panovníkov by mala prebiehať v primerane slávnostnom prostredí. Katedrála pred ňou zhorela pri požiari v roku 1210 a ihneď v následujúcom roku  sa začalo so stavbou novej. V roku 1223 bol Ľudovít XIII. korunovaný prakticky na stavbe.

 

cath1.jpg

 

cath2.jpg

Stavba katedrály bola od samého počiatku poňatá veľkolepo a kráľovská korunovácia bola aj dôvodom  dôkladnej sochárskej výzdoby. Celkom tu nájdete 2307 sôch vrátane usmievajúceho sa anjela, ktorý sa stal ikonou Remeša.

smile1.jpg

V priebehu bombardovania počas II. svetovej vojny bola zničená väčšina vitráže, takže modré kompozície, ktoré je dnes možné vidieť, pochádzajú z dielne slávneho Marca Chaggala. 

vitr1.jpg

vitr3.jpg

vitr4.jpg

 

      Na počesť 800. výročia začiatku stavby slávnej remešskej katedrály sa môžete v období od 6. mája do 23. októbra každý večer po zotmení stať svedkom neuveriteľnej harmónie svetla a  hudby vďaka umeleckému duu Skertzo (Jean-Michel Quesne a Hélene Richard). Toto výnimočné osvetlenie prednej fasády je zostavené z dynamickej polychromickej práce vo veľmi vysokom rozlišení, takže sochy na fasáde ožívajú v pôvodných farbách až do najmenších detailov. Ľudia na ulici sa tak na chvíľu dostávajú priamo do histórie. Fotky nemajú výnimočnú kvalitu, lebo stáť užasnutá s otvorenými ústami a zároveň fotiť s rozmyslom sa jednoducho nedalo :)

 

show1.jpg

show2.jpg

show3.jpg

show4.jpg

show5.jpg

show6.jpg

show7.jpg

show8.jpg

 

Nakoniec som našla aj odkaz na youtube :

http://www.youtube.com/watch?v=zpIytr8azGA&feature=player_embedded

 

Bol to neuveriteľný zážitok, takže keď náhodou navštívite tohto leta Remeš a nebudete sa chcieť len opíjať kvalitným champagne, toto rozhodne odporúčam.... :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Filkova nástupkyňa: Do zahraničia nám odchádza 300-tisíc Slovákov

Hlávková má pre mňa pozitívny efekt, hovorí šéfka Inštitútu pre finančnú politiku LUCIA ŠRÁMKOVÁ.

KULTÚRA

Michal Havran: Keby som mal dnes osemnásť, bol by som zúrivým ateistom

Zo žartu sa nazýva salónnym teológom.


Už ste čítali?